استفاده از ماشین ظرفشویی

این جعبه شوینده،  آب گرم و ماده شوینده را بر روی ظروف می‌ریزد و آب‌های کثیف ناشی از چربی و انباشت مواد غذایی که بر روی ظروف وجود دارد را از محل تخلیه، بیرون ریخته و بعد از خشک کردن ظروف آن‌ها به شما تحویل می‌دهد. تمامی این عملکردها توسط چند دکمه انجام می‌شود که بسیار ساده و ممکن است کمی پیچیده باشد. برای این که استفاده از یک ماشین ظرفشویی را بیاموزیم باید با عملکرد قسمت‌های مختلف آن  به طور کامل آشنا شویم و راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی را بشناسیم.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی

برنامه یک شستشو در ماشین ظرفشویی چگونه اجرا می‌شود؟

همان طور که در بیشتر کتابچه‌های راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی آمده است از زمانی که شما ظروف کثیف را داخل ماشین ظرفشویی می‌چینید و ماده شوینده را داخل محفظه ریخته و دکمه شروع را می‌زنید تا زمانی که درب ماشین ظرفشویی را باز می‌کنید و ظروف تمیز و شفاف را بر می‌دارید پروسه پیچیده و دقیقی انجام می‌شود.

ابتدا آب گرم از طریق یک شلنگ که به شیر آب منزل متصل است، وارد ماشین ظرفشویی می‌شود. شیر ورودی به صورت کاملا خودکار به کنترل کننده‌ها داخل ماشین ظرفشویی متصل است و برای تأمین آب مورد نیاز شستشو به دو بازو که سری‌های اسپری دارند متصل است. این بازوها وظیفه پخش آب به ظروف را دارند و مانند یک دوش عمل می‌کنند. در بیشتر مدل‌های ماشین ظرفشویی از این بازوها دو عدد داخل کابین قرار دارد یکی در قسمت پایینی و دیگری در قسمت بالایی.

به کمک این دو دوش کوچک آب به کمک ماده شوینده به  تمامی قسمت‌های ظروف می‌ریزد و آن‌ها را تمیز می‌کند. آب چرب و کثیفی که از ظروف جمع می‌شود به داخل محفظه داخلی می‌ریزد و بعد از عبور از یک فیلتر حرکت کرده و به لوله تخلیه ماشین ظرفشویی انتقال می‌یابد. عملکرد این لوله بسیار مهم است چرا که در صورت گرفتگی و انسداد تمامی چربی‌ها و آب‌های کثیف همچنان داخل ماشین جمع می‌شود و ظروف شسته و تمیز نمی‌شوند. پس از مرحله شستشو یک مرحله گرمایشی الکتریکی برای خشک کردن ظرف‌ها فعال می‌شود و تمامی ظرف‌ها در بخاری که به شدت گرم است تمیز می‌شوند. در حقیقت راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی به ما می‌گوید که عملکرد یک ماشین ظرفشویی را به این ترتیب است:

  • آب وارد ماشین می‌شود
  • دمای آب نسبت به برنامه انتخابی افزایش پیدا می‌کند.
  • درگاه ماده شوینده اعم از قرص یا پودر یا حتی ژل به طور خودکار در زمان مقرر باز شده و ماده شوینده وارد چرخه شستشو می‌شود.
  • اسپری‌های شوینده به کمک ماده شوینده، تمامی ظروف را ابتدا خیس و سپس می‌شویند.
  • پس از شستشو، تمامی آب کثیف از محفظه تخلیه، خارج می‌شود.
  • در صورتی که برنامه شستشو مرحله خشک کن نیز داشته باشد وارد این مرحله شده و با گرمای بسیار زیاد، داخل کابین ماشین ظرفشویی را به سونایی بسیار گرم تبدیل می‌کند تا که ظروف خشک شوند.

علاوه بر تمام این برنامه‌ریزی‌ها که توسط خود سیستم این دستگاه صورت می‌گیرد یک تایمر نیز داخل چرخه شستشو قرار دارد که زمان شستشو را طبق برنامه انتخابی شما برنامه ریزی کرده و کار می‌کند. سنسور دمای آب نیز به همین ترتیب دمای آب را افزایش و کاهش می‌دهند. جهت تخلیه آب اضافی هم سنسوری تعبیه شده است که در زمان مقرر آب کثیف و اضافه را به سمت خروجی هدایت می‌کند.

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی برای خرید یک مدل مناسب

قبل از این که برای خرید ماشین ظرفشویی راهی بازار شوید، بهتر است از راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی را بخوانید و مدل‌های ماشین ظرفشویی را برای خود یک بررسی کنید و مدل نهایی را انتخاب کنید.

ماشین ظرفشویی‌ها مانند دیگر لوازم برقی در حال حاضر در برندهای بسیار متفاوتی یافت می‌شوند. کارایی بیشتر این ماشین‌ها یکسان است فقط در معدود عملکردهایی با یکدیگر تفاوت دارند. اما تفاوت اصلی ماشین های ظرفشویی در مدل‌های رومیزی و زمینی است.

ماشین ظرفشویی‌های رومیزی حجم کمتری ظرف را می‌توانند در خود جای دهند و مناسب افرادی است که محل ماشین ظرفشویی را در داخل آشپزخانه خود ندارند. ماشین ظرفشویی‌های زمینی مدل‌هایی هستند که حجم بیشتری ظرف را می‌توانند بشویند و البته فضایی به اندازه یک ماشین لباسشویی و شاید بیشتر را در یک آشپزخانه اشغال خواهند کرد.

علاوه بر این دو مدل، مدل‌های کشویی و توکار نیز به تازگی وارد بازار شده است که برای این سبک ماشین ظرفشویی، باید کابینت‌های آشپزخانه تان را طبق این وسیله بسازید. در هر صورت تمامی مدل‌های ماشین ظرفشویی نیازمند یک لوله آب ورودی و همچنین یک خروجی است که قبل از جایگذاری باید این لوله‌ها را تعبیه کنید. ماشین لباسشویی‌ها بسته به مدل و اندازه‌ای که دارند بین ۸ تا ۱۶ عملکرد مختلف شستشو را اجرا می‌کنند.

سطح صدا در ماشین های ظرفشویی چقدر است ؟

یک راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی سطح صدای ماشین ظرفشویی را برایتان مشخص می‌کند. اگر منزلی آرام و بی سرو صدا دارید و دوست دارید ماشین ظرفشویی شما صدای بسیار کمی داشته باشد، بهتر است مدلی را انتخاب کنید که سطح دسیبل صدای آن کم باشد. به طور کلی ماشین‌های ظرفشویی بین ۴۵ تا ۵۰ دسیبل هنگام کارکرد، صدا تولید می‌کنند. این صدا چیزی شبیه به یک بارندگی بسیار ملایم است.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با بررسی طبقه های داخلی

یکی از روش‌های راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی این است که میزان طبقات داخلی و نوع مصرف شما از این طبقات را توضیح دهد. هر ماشین ظرفشویی از یک سری طبقه‌های متصل به هم در داخل کابین خود تشکیل شده است. این طبقه‌ها بر روی یک ریل متحرک هستند که می‌توانیم با حرکت دادن آن‌ها به سمت جلو ظروف را داخل آن بچینیم. این طبقات شبیه به یک آب چکان در سینک ظرفشویی هستند که قابل تنظیم هستند. قسمتی برای ظروف بزرگ، لیوان‌ها و بخشی برای بشقاب‌ها در نظر گرفته شده است البته باکس قاشق و چنگال نیز جداگانه بر روی این طبقات قرار می‌گیرد

برنامه های شستشو در ماشین های ظرفشویی

برنامه شستشویی که شما برای تمیز شدن ظروف خود انتخاب می‌کنید تاثیر قابل توجهی در عمر ماشین ظرفشویی و همچنین نظافت و ماندگاری ظروف دارد. میزان دمای آب و انرژی مصرفی و همچین مدت زمان شستشو علاوه بر تاثیر بر روی ماشین ظرفشویی می‌تواند بر نگهداری ظروف نیز تاثیر گذار باشد. می‌توانید از راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی به بررسی برنامه‌ها و شناخت برنامه‌های شستشو بپردازید.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه ‘Main’ یا ‘normal’

نام این برنامه در برخی از ماشین‌‎های ظرفشویی Main و در برخی ماشین‌ها Normal است. این برنامه آب را در حدود ۶۵ درجه سانتیگراد گرم کرده و در تمامی ماشین‌های ظرفشویی به عنوان برنامه اصلی یافت می‌شود. حجم مصرف آب در این برنامه بین ۵ تا ۱۵ لیتر است. این برنامه شستشو برای ظروفی که در حد متوسط کثیف هستند، مناسب است اگر این برنامه را استفاده می‌کنید تا حد بسیار کمی می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌‍جویی داشته باشید.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه Energy-save یا eco

این برنامه همان طور که از اسمش بر می‌آید جهت شستشوی ظروف با یک صرفه جویی عالی در انرژی‌های برق و آب است. البته برنامه اکونومیک می‌تواند مدت زمان کمتری ظروف را بشوید که می‌توان گفت در زمینه زمان نیز صرفه جویی دارد. این برنامه شستشو در دمایی بسیار پایین به شستن ظروف می‌پردازد. این برنامه برای برخی از ظروف کریستال، لیوان‌ها و ظروف غذا خوری روزانه عالی است.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی  با برنامه Intensive

این برنامه شستشو برای ظروف بسیار کثیف که نیاز به خیساندن در آب را دارند بسیار مناسب است. برخی از لکه‌های چربی که مدت زمان زیادی بر روی ظروف باقی مانده‌اند، به کمک این برنامه شستشو می‌توانند به راحتی از بین بروند. طول مدت شستشو این برنامه کمی طولانی‌تر از دیگر برنامه‌ها است که البته کمتر پیش می‌آید که نیاز به استفاده از این برنامه را داشته باشید.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه A half-load wash

این برنامه زمانی استفاده می‌شود که شما ظروف زیادی برای شستشو ندارید و تنها با استفاده نیمی از دستگاه ماشین ظرفشویی می‌توانید تمامی ظروفتان را شستشو دهید. همان طور که مشخص است در این برنامه تمامی انرژی‌ها به صورت نیمه استفاده می‌شود و برای خانواده‌های کم جمعیت و یا خانواده‌هایی که مدام از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند بسیار مناسب است. در این برنامه شستشو بین ۱۰ تا ۲۵ درصد انرژی صرفه‌جویی می‌شود و تنها یک طبقه از ماشین ظرفشویی فعال خواهد شد.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه Expreaa / Quick wash

یک برنامه شستشوی سریع برای زمان‌هایی که عجله دارید و فرصت کافی برای منتظر شدن ندارید. این برنامه از آب گرم برای شستشو استفاده می‌کند و کمتر از یک ساعت چرخه شستشو را کاهش می‌دهد.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه light wash

اگر کریستال هایتان کثیف شده و یا لیوان هایتان را نمی‌خواهید با دست بشوئید از این برنامه برای شستشوی آن‌ها استفاده کنید. برنامه light wash مختص شستن ظروف چینی، کریستال و یا به طور کلی ظروف بسیار حساس است. در این روش شستشو اسپری کردن آب بسیار ملایم و آهسته انجام می‌شود تا به ظروف هیچ گونه آسیبی وارد نشود و در مرحله خشک کردن نیز حرارت به طور تنظیم شده پخش می‌شود تا گرما سبب ترک برداشتن ظروف حساس نشود.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه pre wash-rinse cycle

بیشترین عملکرد شستشو در این برنامه بر روی تمیز کردن سطحی و یا در حقیقت تنها آبکشی است. در صورتی که ظروفی مانند ظروف میوه‌خوری یا از این دست ظروف کم چرب دارید، می‌توانید از این برنامه استفاده کنید. در این روش هیچ گونه نیازی به مواد شوینده نیست. چرخه شستشو فقط از طریق آب انجام می‌شود.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه sani wash/ anti-bacterial

این برنامه با این که نسبت به دیگر برنامه‌های شستشو کمتر استفاده می‌شود، ولی در حقیقت یک برنامه بسیار موثر و کارآمد است. این برنامه شستشو زیر نظر سازمان NCF یا سازمان بهداشت جهان که گذشته‌ها به این نام می‌خواندند به ماشین‌های ظرفشویی اضافه شده است. در این برنامه با دمای ۶۵ درجه سانتیگراد در حدود ۹۹٫۹۹۹ درصد باکتری‌های ظروف کشته شده و از بین می‌روند. این برنامه شستشو برای استرلیزه کردن چاقوهای آشپزخانه و همچنین تخته‌های گوشت و ظروف پخت و پز دائمی که زیاد جرم می‌گیرند، بسیار مفید و موثر است.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه pots and pans

این برنامه شستشو، فقط جهت شستن قابلمه‌ها و تابه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بی شک شستن این ظروف سنگین و حجیم نیاز به دقت و کارایی بیشتری دارد، چرا که به طور معمول قابلمه‌ها و تابه‌ها به دلیل جنسی که دارند سخت‌تر قابل چربی زدایی هستند و پاک کردن مواد خوراکی از آن‌ها کمی دشوارتر از دیگر ظروف است. بسته به نوع ماشین ظرفشویی که استفاده می‌کنید این برنامه زمان بیشتری نسبت به سایر برنامه‌ها را اجرا می‌کند.

راهنمای استفاده ماشین ظرفشویی با برنامه Automatic dishwasher

اسم این برنامه نیز مشخص کننده وظیفه آن است. در این برنامه شما می‌توانید به جای شستن ظروف، خود ماشین ظرفشویی را بشویید. تمامی ماشین های ظرفشویی بعد از مدت زمانی که از آن‌ها استفاده می‌شود نیاز است که از این برنامه استفاده کنند. در برخی از ماشین‌ها نیز سنسوری برای زمان استفاده از Automatic dishwasher وجود دارد که در موعد لازم هشدار می‌دهد. این برنامه تمامی کثیفی‌ها را از داخل ماشین ظرفشویی می‌شوید و داخل ماشین را کامل تمیز می‌کند.

قفل کودک چیست ؟

بیشتر لوازم خانگی‌های امروزه از گزینه و یا دکمه قفل کودک برخوردار هستند. این قفل از این جهت تعبیه شده است که اگر کودک در طی روند کارکرد ماشین ظرفشویی به دکمه‌ها و کلیدهای آن دست زد، اختلالی در چرخه شستشو رخ ندهد.

به طور معمول قفل کودک در ماشین‌های ظرفشویی با کلمه care و quick شناخته می‌شود. در صورتی که این دو دکمه را به طور همزمان با هم نگه دارید قفل کودک فعال می‌شود و هیچ یک از دکمه‌ها و گزینه‌های ماشین ظرفشویی کار نخواهد کرد. برای غیر فعال کردن آن نیز باید مجدد دکمه care را برای چند ثانیه نگه داشته تا سیستم دکمه‌ها به حالت اولیه خود باز گردند. در زمانی که از قفل کودک استفاده می‌کنید تمامی دکمه‌ها به غیر از Power غیر فعال می‌شوند