حل ایرادات یخچال

حل مشکلات یخچال

به طور کلی یخچال‌ها دستگاه‌هایی بسیار قدرتمندی هستند، ولی با این حال گاهی اوقات با مشکلاتی روبه رو می‌شوند که این مشکلات می‌توانند در عرض مدت کوتاهی باعث خراب شدن مواد غذایی شما شوند. معمولا برای حل مشکلات یخچال، افراد مختلف به تعمیرکاران یخچال مراجعه می‌کنند، در حالی که شما می‌توانید بسیاری از این مشکلات را به وسیله‌ خود حل کنید. با این کار علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و وقت، حس اعتماد به نفس خود را هم بالاتر ببرید!

عیب یابی و حل مشکلات یخچال شامل کنترل مسیر انتقال برق، سیم پیچ (کویل) کندانسور و دیگر قطعات خارجی دستگاه شما می‌شود. بهترین راه افزایش عمر یخچال این است که سیم پیچ‌های کندانسور آن را حداقل سالی یک بار تمیز کنید.

در واقع، در برخی از یخچال‌ها، مثل یخچال‌های ساید باید ساید، باید کندانسور آن را حداقل هر شش ماه یک بار تمیز کنید. یخچال‌هایی که دارای سیم پیچ کندانسور مشکی رنگ در پشت خود هستند، نیازی به تمیز کردن کندانسور به صورت هر شش ماه یک بار ندارند، اما بهتر است هر از گاهی کندانسور آن‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید. حال در ادامه با حل مشکلات یخچال با ما همراه باشید.

موتور یخچال دائم روشن است

وقتی یخچال سعی در خنک کردن مواد غذایی داشته باشد اما موفق به انجام این کار نشود، به طور دائم کار می‌کند. دلایل اصلی این مشکل می‌توانند به صورت زیر باشند:

 1. در یخچال باز مانده است.
 2. سیم پیچ‌های کندانسور نیاز به تمیز شدن دارند.
 3. درزهای در یخچال به خوبی آب بندی نشده‌اند.
 4. یخچال در حالت “بسیار سرد” تنظیم شده است.
 5. چیزی مانع ورود جریان هوای سرد به داخل یخچال شده است.

البته اگر درون یخچال بیش از اندازه ماده‌ی غذایی قرار دهید، در یخچال را بیش از حد باز بگذارید یا محیط آشپزخانه خیلی گرم باشد هم موتور یخچال بیش از اندازه کار خواهد کرد.

اولین قدم برای حل مشکلات یخچال: اگر لامپ درون یخچال شما کار می‌کند و شما می‌توانید صدای کار کردن موتور یخچال را بشنوید که دارد به طور مداوم کار می‌کند، مطمئن شوید که هیچ انسدادی در مسیر بین فریزر و قسمت اصلی یخچال وجود نداشته باشد. به عنوان مثال اگر مقدار زیادی نان را به زور در مسیر گذر هوای درون یخچال قرار دهید، دستگاه موفق به خنک کردن محیط درونی خود نمی‌شود. بنابراین، موتور دستگاه برای خنک کردن یخچال به طور مداوم کار خواهد کرد. همچنین کار کردن مداوم موتور می‌تواند به دلیل کم بودن میزان ماده‌ی سردساز در درون آن اتفاق بیفتد.

در اکثر مواقع، یک جزء معیوب در سیستم دیفراست (برفک زدا یا یخ زدا) اتوماتیک یخچال می‌تواند باعث کار کردن مداوم موتور شود. این جزء معیوب می‌تواند گرم کن دیفراست، تایمر دیفراست یا قطع کن دیفراست باشد.

قبل از تماس با یک تعمیرکار، می‌توانید مراحل زیر را برای حل مشکلات یخچال خود انجام دهید:

مراحل حل مشکلات یخچال ، وقتی موتور آن به طور مداوم کار می‌کند:

 1. مشخص کنید که آیا قسمت یخچال خنک می‌شود یا نه: اگر حتی وقتی که تنظیمگر سرما بر روی کم تنظیم شده است، شما باز هم در یخچال بدون برفک خود برفک مشاهده می‌کنید، یعنی احتمالا میزان ماده سردساز در درون یخچال شما کافی است، اما ترموستات یا خراب است و یا به خوبی تنظیم نشده است.
 2. تنظیمگر سرما را کم و زیاد کنید: شاید درجه کنترل سرمای شما خراب شده و کمپرسور یخچال را خاموش نمی‌کند. با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید. همچنین گرمکن و تایمر دیفراست را چک کنید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.
 3. کویل‌های کندانسور را چک کنید: سیم پیچ‌هایی که در قسمت پشت (گاهی اوقات در زیر یخچال) قرار دارند را چک کنید. این سیم پیچ‌های لوله‌ای، گرمای درون یخچال را به محیط انتقال می‌دهند و در صورت کثیف بودن، موفق به انجام صحیح این کار نمی‌شوند. بنابراین لوله‌ها را طبق روالی که در ویدیوی بالا دیدید تمیز کنید.
 4. اطمینان حاصل کنید که لوله زه کش وصل نشده باشد: لوله زه کش در زیری لوله‌های اواپراتور (تبخیرگر) قرار دارد که به یک سینی در زیر دستگاه می‌ریزد. هنگام برفک زدایی یخچال، آب درون یخچال به این سینی سرازیر می‌شود.
 5. یخچال خود را به طور دستی (مثلا با سشوار) برفک زدایی کنید.

یافتن بوی بد، سر و صدا و نشتی از یخچال

اگر حتی پس از خارج کردن مواد فاسد، هنوز هم یخچال شما بوی بدی می‌دهد، آن را خاموش کرده و قفسه‌های آن را خارج کنید. سپس قفسه‌ها را با آب و صابون شسته و خشک کنید. بعد از آن، نصف لیوان نوشابه را در آب گرم ریخته و با این محلول، قفسه‌ها را به خوبی بسایید و تمیز کنید.

سر و صدای ارتعاشی به طور کلی از قطعات شل مانند کویل کندانسور شل، لق بودن لوله‌های کمپرسور یا غلتک‌ها و پایه‌هایی که بر روی زمین ناهموار سوار شده‌اند، ناشی می‌شود.

هر قطعه‌ای که شل شده است را با آچار و پیچ گوشتی محکم کنید. همچنین پایه‌های یخچال را طوری تنظیم کنید که تمامی وزن دستگاه به طور مساوی بر روی پایه‌ها تقسیم شود، به طوری که اگر با دست خود یخچال را هل دهید، به هیچ وجه در جای خود لق نزند.

نشت از زیر یخچال هم معمولا به این دلیل اتفاق می‌افتد که لوله زه کشی چگالش به درون تشت یا سینی زیر یخچال سرازیر نمی‌شود. همچنین مسدود شدن زه کشی فریزر هم می‌تواند باعث نشتی آب از یخچال شود.

درب یخچال به خوبی بسته نمی‌شود

یکی از دلایل اصلی هدر رفت انرژی در یخچال‌ها، بسته نشدن و یا آب بندی نادرست درب آن است. این مشکل می‌تواند به دلیل خرابی مفصل یا لولای درب اتفاق بیفتد. بنابراین تعویض آن می‌تواند مشکل گشا باشد.

در هنگام رفع مشکلات یخچال که مربوط به درب فریزر آن هستند، می‌توانید از یک کارت عابر بانک استفاده کنید، به این صورت که درب فریزر را ببندید و سعی کنید با استفاده از کارت، از مهر و موم شدن و بسته بودن درزهای آن مطمئن شوید. همین کار را می‌توانید برای درب اصلی یخچال هم انجام دهید. اگر با انجام این کار متوجه شدید که درزبندی درب یخچال سالم نیست، باید درزبند آن را تعویض کنید. مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کاورهای روی لولاها را خارج کنید و سپس لولاها را با آچار مخصوص خود شل کنید.
 2. یک تراز را بر روی درب یخچال قرار داده و در تا جایی باز کنید که با سطح زمین تراز شود. سپس درب را در آن نقطه نگه داشته و پیچ‌ها را دوباره سفت کنید. کاورهایی که باز کرده بودید را در سر جای خود قرار دهید.
 3. نوار درزگیر روی درب یخچال را تعویض کنید. با شل کردن پیچ‌هایی که نوار درزگیر را نگه داشته اند، می‌توانید آن را از جای خود خارج کنید.
 4. نوار درزگیر جدید را در جای خود گذاشته و پیچ‌ها را به ترتیب ببندید. برای درست جا انداختن نوار، هر قسمت از آن را جداگانه جا انداخته و پیچ همان قسمت را سفت کنید.

چراغ یخچال دائما روشن می‌ماند

این مشکل از چیزی که به نظر می‌رسد جدی‌تر است! در واقع روشن ماندن دائم چراغ، باعث گرم شدن فضای داخل یخچال می‌شود، در نتیجه موتور دستگاه باید بیشتر کار کند تا فضای درون یخچال را خنک نگاه دارد. البته شاید شما متوجه این مشکل نشوید، زیرا وقتی درب یخچال را بستید، نمی‌توانید چراغ درون آن را ببینید. اما می‌توانید از لای دربی که فقط کمی باز است به درون آن نگاه کنید؛ حتی می‌توانید دوربین تلفن همراه خود را روشن کرده و برای چند ثانیه در درون یخچال قرار دهید تا از خاموش شدن چراغ آن مطمئن شوید. با انگشت خود هم می‌توانید دکمه‌ی خاموش و روشن چراغ یخچال را چک کنید.

همان طور که گفتیم، رفع مشکلات یخچال می‌تواند به وسیله خود شما هم انجام شود و روشن ماندن چراغ یخچال هم از این قاعده مستثنی نیست. این مشکل از خرابی کلید چراغ درون یخچال نشات می‌گیرد. پس کلید سوئیچ مخصوص مدل یخچال خود را خریداری کنید و سپس یخچال را از برق بکشید. در درون کلید خریداری شده نحوه‌ی تعویض آن را خواهید یافت، به همین سادگی!

یخچال قادر به برفک زدایی نیست

بیشتر یخچال‌های جدید به طور اتوماتیک می‌توانند خود را برفک زدایی کنند. در واقع آن‌ها دارای یک گرمکن، قطع کن و تایمر برفک زدا (دیفراست) هستند.

به طور معمول، تایمر دیفراست هر ۶ تا ۸ ساعت، به مدت ۲۰ دقیقه برفک زدا را برای برفک زدایی از لوله‌های پشت فریزر فعال می‌کند. در نتیجه گرمکن برفک زدا روشن شده و لوله‌ها گرم می‌شوند و یخ روی آن‌ها آب می‌شود. اگر این چرخه به درستی کار نکند، یخ روی لوله‌ها باقی مانده و جریان هوای داخل یخچال را مختل می‌کند.

در برخی از یخچال‌ها می‌توان زمان فعال شدن تایمر دیفراست را به طور دستی جلو انداخت. این جعبه‌ی کوچک مشکی رنگ معمولا بر روی سقف بخش مواد غذایی تازه قرار می‌گیرد. می‌توانید زمان فعال شدن تایمر را از آنجا به جلو بیندازید. وقتی تایمر روشن شد، گرمکن شروع به کار می‌کند که می‌توان صدای آن را شنید. در این صورت، گرمکن سالم است و تایمر معیوب است، چون نمی‌تواند به طور اتوماتیک گرمکن را روشن کند و باید آن را تعویض کنید.

اگر این تکنیک جواب نداد، پس مشکل از گرمکن یا قطع کن دیفراست است. اگر ابزار لازم را داشته باشید، تعویض گرمکن دیفراست بسیار ساده است.