راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی یکی از پرمصرف‌ترین وسایل آشپزخانه منازل هستند. استفاده از یک ماشین لباسشویی بسیار راحت است، اما برای این کار لازم است تا چندین نکته را رعایت کنید. اگر برای اولین بار از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید لازم نیست ترسی به دل خود راه دهید! شما به سادگی می‌توانید راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود را فرا بگیرید، به عنوان مثال باید بدانید که از چه نوع پودر شستشو یا مایع نرم کننده‌ای برای انواع پوشاک استفاده کنید، کدام لباس‌ها را با هم بشویید تا رنگ آن‌ها از بین نرود و غیره. در این مطلب، ۱۰ قدم ساده درباره راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی را به شما آموزش می‌دهیم.

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی

 • جدا کردن لباس‌ها از یکدیگر

۱- دستورالعمل شستشوی هر لباس را از روی برچسب آن بخوانید. در اولین قدم از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی، باید بیاموزید که چگونه با پوشاک خود رفتار کنید! بیشتر لباس‌ها را می‌توان با ماشین لباسشویی شست، اما قبل از این کار حتما برچسب موجود بر روی آن را بخوانید. برخی از لباس‌ها ممکن است در اثر شستشو با آب گرم کوچک‌تر شوند (آب بروند). برخی لباس‌ها را می‌توان با سفید کننده شست، در حالی که سفید کننده باعث از دست رفتن رنگ برخی دیگر از لباس‌ها می‌شود. برخی پارچه‌ها مثل بعضی پارچه‌های ابریشمی و ظریف را هم نمی‌توان با ماشین لباسشویی شست. پس برچسب روی لباس خود را به دقت بررسی کنید.

 • اگر بر روی برچسب لباس عبارت “hand wash only” یا “dry clean only” را دیدید، پس برای شستشوی آن لباس نمی‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 • در بیشتر تیشرت‌ها، برچسب مخصوص در قسمت چپ تیشرت یا قسمت پشت یقه قرار گرفته است.
 • در شلوارها هم معمولا این برچسب در قسمت داخلی، پشت شلوار چسبیده است.
 • ۲- لباس‌های خود را برحسب “رنگ” از هم جدا کنید. لباس‌های رنگی، به ویژه لباس‌های جدید، رنگ خود را در طول شستشو از دست می‌دهند. همچنین رنگ یک لباس ممکن است به لباس دیگری سرایت کرده و به آن آسیب بزند. جدا کردن لبا‌س‌ها بر اساس رنگ، به معنی جدا کردن لباس‌های روشن از تیره است. البته می‌توانید لباس ها را برحسب رنگ دقیقشان از هم جدا کنید تا مطمئن شوید که در هنگام شستشو هیچ گونه آسیبی به آن ها نمی رسد.
  • تیره شامل رنگ های مشکی، خاکستری، سرمه ای، قرمز تیره، آبی تیره و غیره می‌شود.
  • رنگ های روشن شامل سفید، صورتی، زرد، آبی روشن، سبز روشن و غیره می‌شود.
  • جین یا کتان تیره، رنگ خود را پس می‌دهند و باید به طور جداگانه شسته شوند.

  ۳- لباس‌های خود را بر اساس وزن پارچه‌ی آن‌ها از هم جدا کنید. با جدا کردن لباس‌های سبک از سنگین، می‌توانید از آن‌ها در مقابل چروک شدن و پاره شدن در هنگام شستشو جلوگیری کنید. لباس‌ها در ماشین لباسشویی در هنگام چرخیدن با قدرت به اطراف پرت می‌شوند، بنابراین اگر لباس‌های سبک و سنگین وزن را با هم بشویید، لباس‌های سنگین‌تر می‌توانند باعث آسیب به لباس‌های سبک تر و ظریف‌تر شوند. همچنین، تنظیمات شستشوی لباس‌های ظریف و سبک وزن با لباس‌های سنگین وزن و کلفت تر متفاوت می‌باشد.

  • لباس‌های ظریف مثل زیرپوش، شلوارک و برخی پارچه‌های قابل شستشوی ابریشمی را باید جداگانه بشویید.
  • لباس‌های سنگین مثل شلوارهای ضخیم کتان و ژاکت را باید جدا بشویید.

  ۴- لباس‌های ظریف را درون یک کیسه‌ی توری قرار داده و سپس با ماشین لباسشویی بشویید. با این کار می‌توانید از پاره شدن لباس‌ها در هنگام شستشو جلوگیری کنید. البته کیسه‌ی توری مانع رنگ دادن لباس‌ها نمی‌شود و همچنان باید پوشاک خود را بر اساس رنگ جدا کنید.

  ۵- لباس‌های لکه‌دار را جدا کنید. به هیچ وجه لباس‌هایی که دارای لکه‌های رنگی هستند را با ماشین نشویید. برخی از لکه‌ها قبل از شستشو باید پاک شوند و برای این کار نیاز به طی مراحل خاصی دارند و برخی لکه‌ها هم در اثر برخورد با آب گرم دیگر پاک نمی‌شوند.

  ۲- ماشین لباسشویی خود را تنظیم کنید.

  دومین قدم در راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی ، نحوه تنظیم صحیح آن است.

  ۶- سیکل شستشوی مناسب را انتخاب کنید. سیکل‌های شستشو از ۲ سرعت مهم تشکیل می‌شوند: یک سرعت که برای شستن لباس‌ها (تلاطم و غلت زدن لباس در هنگام شستشو) بوده و دیگری که سرعت مناسب برای خروج آب از لباس‌ها است. بسته به نوع پارچه‌ها، سیکل شستشو باید طوری انتخاب شود که بیشترین پاک کنندگی و کمترین آسیب را برای لباس‌های شما به همراه داشته باشد.

 • سیکل نرمال: این سیکل دارای رویکرد سریع/ سریع است. یعنی ماشین به سرعت می‌چرخد و لباس‌ها در ماشین با سرعت می‌غلتند. این کار باعث می‌شود تا لباس‌های بسیار کثیف و چرب به خوبی تمیز شوند. پارچه‌های محکم مثل کتان، یا انواع حوله و ملحفه و… با سیکل نرمال به خوبی شسته می‌شوند.
 • Permanent or Perm Press (فشار دائم یا پرم): این سیکل دارای رویکرد سریع/ آرام است. یعنی پارچه‌ها نیاز به تلاطم بالا برای تمیز شدن دارند، اما برای جلوگیری از چروک خوردن باید آرام بچرخند. از این سیکل برای شستشوی الیاف مصنوعی و ترکیبی مثل پلی استرها و استات‌ها و ابریشم‌های مصنوعی استفاده می‌شود. الیاف مصنوعی می‌توانند قلنبه شوند، یعنی گلوله های کوچکی از جنس فیبر بر روی آن ها تشکیل شود، بنابراین چرخش آهسته می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.
 • سیکل ظریف: این سیکل دارای رویکرد آهسته/ آهسته است. یعنی هم تلاطم و هم سرعت چرخش ماشین کم است، بنابراین از پاره شدن و آسیب دیدن لباس‌ها جلوگیری می‌شود. اگرچه، سطح پاکیزگی پارچه به دلیل غلتیدن آرام پارچه ها پایین‌تر است. این سیکل برای شستن برخی جامه‌های خاص، مثل لباس‌های زنانه، لباس‌های بنددار و جوراب شلواری مناسب است.
 • سیکل ویژه: مدل‌های جدید از ماشین‌های لباسشویی دارای چرخه‌های خاصی هستند که کارهایی نظیر پاکسازی و بخاردهی را انجام داده، از پارچه های سفید در هنگام شستشو محافظت می‌کنند و یا لکه‌های روی لباس‌ها را کاملا از بین می‌برند. بنابراین شما باید راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود را به دقت مطالعه کنید تا از کاربرد هرکدام از این سیکل های مخصوص آگاه شوید.

۷- دمای آب را تنظیم کنید. از نظر تئوری، گرم‌تر بودن آب باعث تمیزتر شدن پارچه می‌شود. آب داغ پارچه را ضدعفونی کرده و جرم‌ها را بهتر از بین می‌برد، مواد شوینده را بهتر در خود حل می‌کند و با زدودن لکه‌های سیاه از روی لباس‌ها، آن‌ها را براق‌تر و تمیزتر نشان می‌دهد. اما در برخی موارد، آب داغ باعث آب رفتن و کوچک‌تر شدن پارچه، کم رنگ شدن الیاف، سخت‌تر کردن زدودن برخی لکه‌ها و مصرف انرژی بیشتر می‌شود. بنابراین در استفاده از آب داغ برای شستشو محدودیت وجود دارد و باید مناسب‌ترین دما برای شستشوی انواع پارچه ها انتخاب شود.

 • از آب سرد در سیکل ظریف برای شستشوی لباس‌های ظریف استفاده کنید. در شستشوی لباس‌هایی که امکان رنگ دادن آن‌ها وجود دارد یا لباس‌هایی که خیلی کثیف نیستند هم باید از آب سرد استفاده کرد. استفاده از آب سرد، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی هم خواهد شد.
 • از آب گرم در سیکل فشار دائم، شستشوی لباس‌های تیره رنگ و جامه‌هایی که کمی کثیف و چرک آلود هستند، استفاده کنید. لباس‌هایی که به طور روزمره مجبور به شستن آن‌ها هستید را بهتر است با آب گرم بشویید.
 • از آب داغ برای شستشوی حوله و ملحفه و لباس‌های ضخیم و محکم و پارچه‌های بسیار کثیف و چرک آلود استفاده کنید.
 • استفاده از آب سرد در مصرف انرژی به صرفه‌تر است. ۹۰ درصد از انرژی یک سیکل شستشو صرف گرم کردن آب می‌شود.
 • در برخی ماشین‌ها، دمای شستشو بر اساس سیکلی که انتخاب می‌کنید به طور پیش فرض تنظیم می‌شود. به عنوان مثال سیکل نرمال از آب گرم با دمای ۳۰ یا ۴۰ درجه سانتیگراد استفاده می‌کند.
 • ۸- استفاده از ماده پاک کننده و دیگر انواع نرم کننده‌های پارچه. شما باید راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود را به دقت مطالعه کنید تا متوجه شوید که کدام نوع از پاک کننده‌ها برای ماشین شما مناسب هستند. همچنین نحوه استفاده از انواع پودر ماشین لباسشویی و محل وارد کردن آن‌ها را باید از راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود فرا بگیرید. البته در بیشتر ماشین‌های امروزی می‌توان از انواع پودرها و مایع‌ها استفاده کرد.
  • ماشین‌هایی که بارگذاری مواد شوینده از جلوی آن‌ها انجام می‌پذیرد، دارای یک کشو برای بارگذاری جداگانه انواع پاک کننده‌ها مثل پودر ماشین، مایع نرم کننده و غیره هستند. دیسپنسر ماشین طبق برنامه، به مقدار لازم از انواع پاک کننده‌ها را به سیکل شستشو تزریق می‌کند.
  • در ماشین‌هایی که لباس‌ها در آن از بالا وارد دستگاه می‌شوند، شما باید قبل از شروع سیکل شستشو، ماده پاک کننده (پودر شستشو، نرم کننده و…) را به طور دستی به داخل مخزن ماشین وارد کنید. بهتر است تا پاک کننده خود را قبل از وارد کردن لباس‌ها به درون دستگاه بریزید تا از تمرکز ماده پاک کننده بر روی یک لباس خاص و در نتیجه از بین رفتن بافت پارچه‌ی آن لباس جلوگیری شود. همچنین باید قبل از وارد کردن لباس‌ها، دستگاه را روشن کنید تا ماده پاک کننده درون آب حل شود.
  • مقدار پاک کننده مورد نیاز برای شستشو، بسته به نوع ماشین و برند پاک کننده متفاوت است. بنابراین دستورالعمل راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی خود و دستورالعمل موجود بر روی ماده پاک کننده را به دقت مطالعه کنید.

  ۹- لباس‌ها را به داخل ماشین بریزید. خیلی ساده است، باید لباس‌ها را به آرامی وارد ماشین خود کنید، و از فشردن لباس‌ها یا بارگذاری بیش از ظرفیت اسمی ماشین لباسشویی خودداری کنید. درون ماشین باید فضای کافی برای غلتیدن لباس‌ها وجود داشته باشد تا ماشین بتواند آن‌ها را به خوبی تمیز کند. در برخی از ماشین‌ها گزینه‌ای وجود دارد که توسط آن، شما نوع بارگذاری خود (بارگذاری سبک، متوسط و سنگین لباس) را مشخص می‌کنید. این گزینه سطح آب درون دستگاه را با توجه به وزن لباس‌های شما تنظیم می‌کند تا بهترین بهره وری ممکن از سیکل شستشو به دست آید.

  • در بارگذاری سبک، یک سوم از حجم ماشین با آب پر می‌شود.
  • در بارگذاری متوسط، یک دوم از حجم ماشین با آب پر می‌شود.
  • در بارگذاری سنگین، سه چهارم از حجم ماشین با آب پر می‌شود.

  ۱۰- ماشین خود را روشن کنید! و در پایان، دکمه روشن کردن دستگاه را فشار داده و منتظر بمانید تا ماشین کار خود را انجام دهد. فقط قبل از آن یادتان باشد که درب دستگاه را به خوبی بسته باشید.