راه های نگهداری ماشین ظرفشویی

نگهداری از تمامی وسایل برقی به خصوص لوازم برقی آشپزخانه که بیشتر از سایرین در معرض فرسوده شدن هستند، امری است که می‌تواند به طول عمر مفید این دستگاه ها بپردازد.

لوازم برقی که در حین کارکرد با آب همراه هستند ممکن است بسیار سریع‌تر از دیگر وسایل برقی دچار خرابی و مشکل شوند. برای این که یک روش نگهداری صحیح از این وسایل را پیش بگیرید، باید نحوه کارکرد درست آن‌ها را بشناسید و بسته به نوع وسیله هر چند یک بار به خوبی این وسایل را تمیز کنید و از تجمع مواد غذایی در آن ها خودداری کنید.

در نهایت راه کار مهم و مفید برای نگهداری ماشین ظرفشویی این است که اگر دستگاه شما نیاز به تعمیرات اساسی داشت با نمایندگی آن تماس گرفته و درخواست ارسال تعمیرکار کنید. ماشین‌های ظرفشویی نیز از آن دسته وسایل برقی هستند که به مراقبت و نگهداری ویژه‌ای نیازمندند هستند.  از آن جایی که این وسیله محل قرار گرفتن ظروف چرب و کثیف است و همیشه جریان آب در آن جاری است، در صورتی که به درستی نظافت و نگهداری نشود می‌تواند محلی برای تجمع باکتری‌ها و شیوع انواع بیماری‌ها در آشپزخانه شود.

نگهداری ماشین ظرفشویی

چگونه عمر مفید ماشین ظرفشویی را افزایش دهیم؟

چه مدت بعد از خرید یک ماشین ظرفشویی نو می‌توان از آن استفاده کرد؟ چه مدت این وسیله کارایی مفید برای یک آشپزخانه خواهد داشت؟ شاید این سوال‌ها برای شما هم پیش آمده باشد. جواب این سوال ارتباط مستقیمی با نگهداری ماشین ظرفشویی دارد. با توجه به نوع ماشین‌های ظرفشویی و برندهای متفاوتی که در بازار تولید می‌شود می‌توان گفت طول عمر یک ماشین ظرفشویی معمولی در حدود ۷ سال است.

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد برخی از افرادی که ماشین ظرفشویی دارند توانسته‌اند تا ۱۰ سال از این وسیله برقی استفاده کنند. این روند بستگی به نوع نگهداری و طریقه استفاده از آن دارد. ماشین ظرفشویی قطعات مکانیکی بسیاری در خود دارد و هر چه بیشتر از ماشین ظرفشویی استفاده کنید سریع‌تر طول عمر این قطعات کاهش پیدا می‌کند و زودتر از بین خواهند رفت.

عوامل دیگر مانند محیط و دفعات استفاده روزانه می‌تواند در طول عمر مفید این دستگاه تاثیر گذار باشد. در صورتی که در یک محیط مرطوب زندگی می‌کنید، ماشین ظرفشویی شما زودتر از بین خواهد رفت. همچنین اگر عادت دارید هر روز ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید و تعداد زیادی ظرف داخلش جای دهید به کاهش طول عمر مفید این دستگاه کمک کرده‌اید.

علاوه بر این عوامل، فیلترها و وسایل جانبی هم در نگهداری ماشین ظرفشویی حائز اهمیت هستند. ماشین‌های ظرفشویی همگی در یک قسمت فیلتری برای گرفتن خرده غذاهای ظروف دارند که باید بعد از هر بار شستشو این فیلترها به طور کامل تمیز شوند. مواد شوینده نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر سلامت و عمر مفید این دستگاه است. استفاده از قرص‌ها، پودر ماشین ظرفشویی و یا ژل مخصوص نیز بسیار مهم است. بهتر است از بهترین نوع شوینده استفاده کنید تا هم ظروف سالم‌تر و تمیزتری داشته باشید و هم با استفاده از شوینده‌های تقلبی عمر مفید ماشین ظرفشویی خود را کم نکنید.

انجام چه کارهایی ماشین ظرفشویی را خراب می‌کند؟

یک سری کارها به عنوان نگهداری ماشین ظرفشویی در مرحله نخست به شمار می‌روند:

  • ظروف را قبل از این که داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید از هر گونه مواد غذایی تمیز کنید و آن‌ها را با خرده غذا داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
  • فیلترهای ماشین ظرفشویی محلی برای انباشت مواد غذایی باقی مانده بر روی ظروف است که بعد از هر بار شستشو باید تمیز شوند. اگر این کار را انجام ندهید راه آب خروجی مسدود می‌شود و ماشین ظرفشویی خراب می‌شود این کار در نگهداری ماشین ظرفشویی بسیار مهم است.
  • ظروف را درست سر جای خودشان قرار دهید. از روی هم قرار دادن ظروف به خصوص ظرف‌های بزرگ خودداری کنید. این کار باعث می‌شود هنگام شستشو دوش آب بالای دستگاه به ظروف برخورد کند که احتمال دارد شکستگی و انسداد مسیر آب پیش آید.
  • برای نظافت ماشین ظرفشویی از دستمال‌های مرطوب، مواد شیمیایی خشک، ساینده‌ها و پدهای تمیز کننده و یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید.
  • اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب سخت دارد، حتما برنامه کنترل نمک ماشین ظرفشویی را کنترل کنید. نمک ماشین ظرفشویی در تمیزی بهتر ظروف، از بین رفتن لکه‌ها به خصوص بر روی ظروف کریستال و مات نشدن آن‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این نمک ماشین ظرفشویی می‌تواند از رسوب مواد معدنی در داخل مجاری ماشین ظرفشویی نیز جلوگیری به عمل آورد و یک راه بسیار موثر در نگهداری ماشین ظرفشویی است.
  • از قرار دادن ظروف آهنی مانند ابزار نقاشی، ابزار باغبانی و هر گونه وسیله آهنی در داخل ماشین ظرفشویی جدا خودداری کنید. این ماشین برای شستشوی این گونه وسایل طراحی و ساخته نشده است.
  • قطعات خودرو و یا چدن‌های اجاق گاز بسیار چرب هستند. افراد بسیاری هستند که این قطعات را داخل ماشین ظرفشویی قرار می‌دهند و به این وسیله می‌شویند. این کار بسیار خطرناک و برای ماشین ظرفشویی شما بسیار مضر است. این کار می‌تواند سبب شود فیلتر ماشین ظرفشویی بشکند و پمپ آب از بین برود.

همانطور که مشاهده کردید، نگهداری ماشین ظرفشویی کار چندان دشواری نیست.

نگهداری از واشر درب

یکی از راه‌های نگهداری ماشین ظرفشویی، کنترل مداوم واشر درب ماشین ظرفشویی است. این قسمت از ماشین ظرفشویی هر چند که ممکن است زیاد به چشم نیاید ولی بسیار مهم و کارآمد است. این واشر را باید بعد از هر بار شستشو کاملا تمیز کرده و اجازه دهید با باز ماندن در ماشین ظرفشویی به طور کامل خشک شود. واشر درب یکی از مکان‌هایی است که بسیار سریع آلوده شده و می‌تواند محلی برای تجمع انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها شود.

استفاده صحیح از برنامه‌ها

نظافت داخل ماشین یکی از راه کارهایی است که می‌تواند طول عمر ماشین ظرفشویی را افزایش دهد و در نگهداری ماشین ظرفشویی موثر باشد. سعی کنید چند وقت یک بار از برنامه‌هایی که ماشین ظرفشویی شما برای شستشوی خودش دارد استفاده کنید. برخی از ماشین‌های ظرفشویی آلارم می‌دهند و برخی دیگر این طور نیستند پس خودتان زمانی که تشخیص می‌دهید ماشین ظرفشویی نیاز به نظافت داخلی دارد، این کار را انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید یک ظرف حاوی سرکه و کمی آب داخل ماشین ظرفشویی قرار داده و با یکی از برنامه‌های شستشو ماشین را روشن کنید. پس از اتمام کار با یک دستمال خشک تمامی نقاطی که فکر می‌کنید راحت‌تر از دیگر نقاط چرب و آلوده می‌شوند را تمیز کنید.

نگهداری ماشین ظرفشویی با نظافت اسپری‌های آب پاش

اهرم‌های اسپری کننده آب داخل ماشین ظرفشویی، بعد از مدتی دچار گرفتگی و انسداد می‌شوند. برای نگهداری از این وسیله هر چند وقت یک بار این اسپری‌ها را از جای خود بیرون آورده و با کمک یک وسیله نوک تیز کوچک مانند سوزن یای خلال دندان، منافذ این اسپری‌ها را باز کنید تا مسیر جریان آب به راحتی باز شود.

رفع بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

در صورتی که به درستی به نگهداری ماشین ظرفشویی بپردازید کمتر بوی نامطبوع از این وسیله استشمام خواهید کرد. از آن جایی که هر ماشین ظرفشویی محلی است که ظروف چرب و کثیف همراه با آب گرم داخل آن مدت‌ها می‌ماند، ممکن است بوی نامطبوعی از این وسیله پخش شود که در آشپزخانه بسیار ناخوشایند باشد. بنابراین برای رفع این بوی نامطبوع بعد از اتمام زمان شستشو مقداری جوش شیرین و سرکه داخل یک ظرف ریخته در طبقه پایین ماشین قرار دهید و ماشین را در کمترین زمان شستشو روشن کنید. این کار علاوه بر این که بدنه داخلی ماشین ظرفشویی را تمیز می‌کند می‌تواند بوی چربی مواد غذایی را نیز از بین ببرد.