نگهداری و استفاده صحیح از اجاق گاز

مشکلی که اغلب خانم‌ها در آشپزخانه با آن روبرو می‌شوند، روشن نشدن اجاق گاز با استفاده از فندک سرخود است. در صورت روشن نشدن شعله‌های اجاق، باید در پی فندکی دستی و یا کبریت باشید. با روش‌های صحیح نگهداری اجاق گاز، با مشکلات این‌چنینی هم روبرو نخواهید شد.

در کنار شعله‌های اجاق گاز و مشعل فندک، دو میله‌ی فلزی نازک قرار دارد که فندک و توموکوپل هستند. فندک برای روشن کردن مشعل و ترموکوپل برای روشن ماندن آن طراحی شده است. با وجود یک فندک سالم، هیچ نیازی به کبریت نداشته و خیلی سریع گاز را روشن می‌کنید. هر زمانی و به هر دلیلی که شعله‌ی گاز خاموش شود، ترموکوپل وارد عمل شده و جریان گاز ورودی را قطع می‌کند. با وجود این قطعه‌ی کوچک، خطر انفجار و آتش‌سوزی کاهش می‌یابد.

چه مواردی مانع از عملکرد صحیح فندک و ترموکوپل می‌شوند؟

گاهی سَر رفتن مایعات و مواد غذایی روی گاز، فندک را دچار مشکل می‌کند. حتی جابه‌جا شدن میلی‌متری این قطعات موجب می‌شود تا عملکردشان دچار مشکل شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در زمان تمیز کردن اجاق‌ گاز، شما دقت کافی را نداشته باشید و دستتان با قطعات نزدیک به مشعل برخورد کند. در این صورت قطعا جابه‌جایی صورت گرفته و ممکن است انتظار شما برای روشن شدن خودکار مشعل برآورده نشود. یا حتی گاهی یک شیء با مشعل گاز برخورد می‌کند که این خود نیز بروز مشکلاتی را دربر دارد. پس در حین نظافت صفحه‌ی گاز مراقب قطعات ریز آن باشید.

نگهداری صحیح از اجاق گاز:

دقتتان را در آشپزی بالا ببرید و در حین پخت غذا مراقب باشید تا مایعات روی گاز سر نروند. این امر موجب تجمع مایعات در قسمت زیرین شعله شده و با گذشت زمان ممکن است سیم‌ها دچار زنگ‌زدگی شوند.

برای تمیز کردن گاز، بهترین گزینه یک دستمال نمناک است که می‌توانید کمی مایع تمیزکننده به آن آغشته کنید. ولی دقت داشته باشید که به‌صورت اتفاقی دستتان با قطعات کناری شعله برخورد نکند.

توصیه می‌شود بعد از هربار آشپزی، سطح اجاق گاز را با دستمالی نمناک تمیز کنید تا حجم کثیفی زیاد نشود که مجبور به استفاده از پاک‌کننده‌های بسیار قوی باشید.

با رعایت همین نکات پیش‌پا افتاده عمر اجاق خود را افزایش داده و سال‌ها از آن استفاده خواهید کرد.

حال اگر اجاق گار به‌صورت خودکار روشن نشد، چه کنیم؟

اقدامات اولیه برای رفع مشکل روشن نشدن شعله‌ی گاز:

حال که فندک گاز دچار مشکل شده و نمی‌توانید مشعل را بدون استفاده از کبریت روشن کنید، بهتر است با رعایت نکات ایمنی ابتدا خودتان وارد عمل شده و تلاش به ترمیم آن کنید.

برای این کار شبکه‌های روی صفحه را کنار گذاشته و پوشش شعله را بردارید. با دست کمی با فندک و ترموکوپل بازی کنید و اگر حس می‌کنید جابه‌جایی صورت گرفته آن را به جای اول خود بازگردانید. فقط این کار را با دقت انجام دهید زیرا ممکن است در حین جابه‌جا کردن این قطعات ریز، سیمی که زیر آن‌ها قرار گرفته را جدا کنید و دردسرتان چند برابر شود. پس این کار با ظرافت انجام شود.

حال دوباره سرپوش شعله و شبکه‌ی روی صفحه را به جای خود باز گردانید و اقدام به روشن کردن گاز کنید. اگر فندک عمل کرد و گاز روشن شد، مشکل حل شده می‌توانید با خیالی آسوده از آن استفاده کنید، ولی اگر همچنان فندک عمل نکرد، باید از یک متخصص کمک بگیرید.

دقتتان را در آشپزی بالا ببرید و در حین پخت غذا مراقب ب

شید تا مایعات روی گاز سر نروند. توجه نکردن به همین موارد ریز مشکلاتی همراه خواهند داشت که برای رفع آن‌ها دچار دردسر خواهید شد

حال که نتوانستید خودتان فندک را تعمیر کنید چه باید کرد؟

بهتر است برای رفع ایراد لوازم منزل به دفترچه‌ی راهنمای نمایندگی‌های آن مراجعه کنید. زیرا برخی از تعمیرکاران فاقد دانش کافی و تجهیزات حرفه‌ای بوده و نه‌تنها مشکل شما را برطرف نکرده، بلکه آسیب‌های جدی‌تری به لوازم شما وارد شود.