چگونگی نگهداری از یخچال وفریزر

آیا از شلوغی درون یخچال، باقی مانده‌ی غذاهایی که یادتان رفته آن‌ها را خارج کنید و ظرف‌های پر از مواد غذایی که رو به فساد می‌روند خسته شده‌اید؟ ما به شما یاد می‌دهیم که چگونه یخچال خود را مدیریت کرده و با نگهداری از یخچال خود به طور صحیح، مواد غذایی خود را تازه و به مدت طولانی‌تر در آن نگه دارید.

۲۰ راه آسان برای نگهداری از یخچال به طور صحیح و تمیز!

 1. از سبد استفاده کنید. وقتی برای خرید میوه به یک میوه فروشی مراجعه می‌کنید، حتما سبدهای رنگی کوچکی را دیده‌اید که میوه‌ها را درون آن‌ها انبار می‌کنند. در این سبدها می توانید انواع خاصی از مواد غذایی، مثل بطری‌های مختلف، تخم مرغ و دیگر موادی که می‌توانید آن‌ها را در پلاستیک ذخیره کنید را نگه دارید. با این کار، دسترسی به این مواد هم آسان‌تر می‌شود.
 2. مواد اضافی را از یخچال خارج کنید. جای بسیاری از مواد غذایی در درون یخچال نیست و برای نگهداری از یخچال به طرز صحیح، باید آن‌ها را خارج کنید. در واقع ۲۵ ماده غذایی مختلف (مثل سیب زمینی) وجود دارند که مردم معمولا از آن‌ها در یخچال نگهداری می‌کنند، در حالی که جای آن‌ها در یخچال نیست. این ۲۵ آیتم را در جایی به غیر از یخچال (مثل کابینت) ذخیره کنید:
 3. سس‌های تند که حتی پس از باز شدن درب آن‌ها، برای حدود ۳ سال سالم و تازه باقی می‌مانند.
 4. سیب زمینی که باید در کیسه‌های کاغذی و در محیط خنک و خشک نگهداری شود.
 5. پیاز حتما باید در محیط عاری از رطوبت ذخیره شود. همچنین پیاز را جدا از سیب زمینی ذخیره کنید، زیرا سیب زمینی باعث جوانه زنی و فساد سریع‌تر پیاز می‌شود.
 6. نگهداری از سیر هم مثل پیاز است. سیر جایی در یخچال ندارد!
 7. ریحان، بوی‌های درون یخچال را جذب می‌کند، بنابراین بهتر است که ریحان تازه خود را در یک فنجان یا گلدان آب، مثل گل‌های تازه نگه دارید. شما همچنین می‌توانید این کار را با هر گونه گیاه تازه انجام دهید.
 8. آووکادوی شما نمی‌رسد؟ به خاطر آن است که در یخچال قرار دارد. قرار دادن یک آووکادوی نرسیده بر روی پیشخوان باعث می‌شود که این ماده خیلی زودتر برسد. برای سرعت بخشیدن به این فرایند، آووکادو را درون کیسه‌ای به همراه یک سیب یا موز رسیده انبار کنید.
 9. قرار دادن انواع توت‌ها در یخچال باعث می‌شود که آن‌ها به علت رطوبت بسیار بالا فاسد شوند. آن‌ها را در یک کاسه یا سبد و در بیرون از یخچال قرار دهید.
 10. بهتر است نان را در دمای اتاق و درون یک کیسه پلاستیکی که کاملا مهر و موم شده است نگه دارید. ذخیره نان در یخچال باعث سریع‌تر شدن فرایند خروج آب از آن و بیات شدن آن می‌شود.
 11. شاید شنیده‌اید که نگهداری از باتری درون یخچال باعث افزایش عمر آن‌ها می‌شود، اما این موضوع اشتباه است. در واقع این کار حتی به باتری شما ضرر وارد می‌کند.
 12. ذخیره گوجه فرنگی در یخچال می تواند عطر و طعم آن را تغییر داده و سریع‌تر آن را فاسد کند. نگهداری گوجه فرنگی در یک سبد بر روی پیشخوان بهترین انتخاب است.
 13. از قهوه در خارج از یخچال و درون ظرفی محکم و دربسته نگهداری کنید.
 14. بیشتر کدوها، مخصوصا آن هایی که پوست ضخیم تری دارند را می توانید برای ماه ها در انبار نگه دارید. برای نگهداری از یخچال خود ، کدوی سنگین وزن را در درون آن جای ندهید!
 15. عسل تنها ماده غذایی است که هیچ گاه فاسد نمی شود و نیازی به نگهداری از آن در یخچال نیست.
 16. اکثر کیک ها هم نیازی به یخچال ندارند. اگر کیک شما یخ زده نیست یا دارای خامه و شکلات می باشد، می توانید آن را برای سه روز در یک ظرف دربسته نگه دارید.
 17. خربزه و هندوانه را در انباری خنک نگه دارید.
 18. موز اگر رسیده باشد، باید در یخچال نگهداری شود، اما اگر نرسیده باشند، باید آن را در بیرون از یخچال در ظرفی نگه دارید تا برسد.
 19. کچاپ هم به دلیل داشتن برخی از اسیدها در درون خود، می تواند تا یک ماه بیرون از یخچال سالم بماند.
 20. کره بادام زمینی هم نیازی به یخچال ندارد.
 21. روغن آشپزی را نباید در یخچال نگه داشت.
 22. سیب، هلو، شلیل و گلابی را می توانید در سبدی خارج از یخچال نگه دارید.
 23. آیا برنج را در یخچال نگه می دارید؟ نیازی به این کار نیست! اگر برنج سفید را در ظرف پلاستیکی دربسته و در محیطی خنک نگه دارید، برای ۸ تا ۱۰ سال سالم باقی می ماند. البته عمر برنج قهوه ای بین ۱ تا ۲ سال می باشد.
 24. برای نگهداری صحیح از یخچال ، موادی مثل لوبیای خشک شده را درون آن قرار ندهید. رطوبت درون یخچال باعث جوانه زنی این دانه ها می شود.
 25. مواد آرایشی را در یخچال جای ندهید. دمای سرد یخچال می تواند ترکیبات شیمیایی را نابود کند و رطوبت آن می تواند
 • پودرها را با هم ترکیب کند. در واقع تبلیغاتی که به منظور نگهداری این نوع مواد در یخچال می شود غلط هستند.
 • نگهداری از انواع فلفل ها در یخچال، می تواند مزه اصلی آن ها را تغییر دهد.
 • بادمجان ها به اندازه کافی مقاوم هستند تا بتوانند در دمای اتاق نگهداری شوند.
 1. کریسپر (قسمت پایینی یخچال ها که برای نگهداری از میوه و سبزی هستند) یخچال را صف بندی کنید! سبزی ها را به طور جدا و درون کاغذ یا روزنامه در کریسپر قرار دهید. با این کار، اولا شیره‌ی خارج شده از سبزی ها باعث کثیف شدن یخچال شما نمی شود. علاوه بر این، با روزنامه پیچ کردن میوه و سبزی ها، رطوبت آن ها کنترل شده و تازه تر می مانند.
 2. مواد غذایی را از کیسه نایلونی خارج کنید. برای نگهداری از یخچال و مواد غذایی خود، آن ها را بدون کیسه نایلونی در یخچال جای دهید. با این کار، مواد تازه تر مانده، دیرتر فاسد شده و یخچال شما بو نمی گیرد.
 3. از قانون تک بطری پیروی کنید! برای مثال، فقط نگهداری از یک بطری سالاد، خردل، مایونز و سس گوجه فرنگی در یخچال مجاز است. بطری های اضافی و باز نشده شما را می توان در یک محفظه بدون هیچ گونه نگرانی ذخیره کرد و شما با این کار، مقدار زیادی از فضای یخچال خود را ذخیره می کنید.
 4. جای بشقاب در یخچال نیست! مواد غذایی را باید در محفظه‌ی صحیح در یخچال نگه داشت. با این کار، نشتی مواد غذایی در یخچال که باعث کثیف شدن و ایجاد بوی بد می شود کاهش می یابد و فضای یخچال ذخیره می شود. برای نگهداری از یخچال خود، این روش را امتحان کنید.
 5. همچنین، به دلایل بالا، به هیچ وجه نوشیدنی ها را با فنجان و لیوان در یخچال ذخیره نکنید. فقط کافی است تا دست شما به این فنجان ها بخورد تا تمام فضای یخچال شما آلوده شود.
 6. این جمله را یادتان باشد: “یک جا برای همه چیز و همه چیز در جای خود!” بهترین راه برای سازماندهی و نگهداری از یخچال خود، این است که انواع مشخصی از غذا را در طبقه و کشوی مخصوص به خود قرار دهید. اگر جای مواد غذایی خود در یخچال را بدانید، برای پیدا کردن آن زمان کمی صرف می‌شود، پس درب یخچال مدت کمتری باز مانده و بهره‌وری آن بالاتر می‌رود. علاوه بر این، احتمال اینکه وجود یک ماده غذایی در یخچالتان را از یاد ببرید و پس از چند روز با بوی فساد آن مواجه شوید کاهش می‌یابد.
 7. ظرف‌هایی که دارای نشتی، حتی به مقدار بسیار کم هستند را در یخچال جای ندهید. حتی چند قطره نشتی می‌تواند باعث شود که مجبور شوید تا تمام یخچال خود را خالی کرده و قفسه‌های آن را بشویید.
 8. از یک شانه تخم مرغ برای نگهداری از برخی مواد استفاده کنید. مثلا شیشه‌های سس را می‌توانید به صورت وارونه در شانه تخم مرغ جای دهید. با این کار، در صورت نشتی کردن بطری‌ها هم یخچال شما کثیف نمی‌شود.
 9. بطری‌ها را می‌توانید در جعبه هم جای دهید و جعبه‌ها را در یخچال بگذارید.
 10. اگر گوشت تازه را در فریزر قرار نمی‌دهید، حتما آن را در کیسه‌های سالم و به طور مجزا در یخچال قرار دهید تا دیگر مواد غذایی را آلوده نکند.
 11. درب کیسه‌های باز شده، مثل درب یک پاکت چیپس نیمه مصرف شده را با گیره ببندید.
 12. باید مواد غذایی مختلف را در قسمت‌های مختلف یخچال نگهداری کنید، زیرا دمای تمامی قسمت‌های یخچال مثل هم نیست.